Szanowni Państwo!


Przy konstruowaniu tych zestawów głównym założeniem było osiągnięcie dobrych parametrów akustycznych przy małych gabarytach i niskich kosztach podzespołów. W przypadku głośników wybór padł na stosunkowo tanie, ale bardzo dobre modele pochodzące z bogatej oferty firmy Monacor www.monacor.com.pl. Fotografia przedstawia obudowę w wersji wykonanej z litego drewna wykończonego bejcą (mahoń), politurą i woskiem.

Głośnik nisko-średniotonowy o symbolu SPH - 165 KEP to konstrukcja nowoczesna i dopracowana. Jego kosz wykonano z aluminiowego odlewu, a membranę z lekkiej i sztywnej plecionki kevlarowej. Umiejętnie zaaplikowana substancja tłumiąca pozwoliła na uzyskanie gładkiej charakterystyki częstotliwościowej obejmującej znaczną część średnich tonów. Przetwarzanie tej części pasma wspomagane jest przez stożek fazowy. Cewka o średnicy 35 mm jest nawinięta płaskim drutem na kaptonowym karkasie. Długość uzwojenia pozwala na osiągnięcie liniowego wychylenia membrany Xmax = +/- 4,75 mm, co w klasie głośników 16 cm należy uznać za bardzo przyzwoity wynik. Dzięki dobrym parametrom mechaniczno-elektrycznym głośnik ten można aplikować do obudów bass-refleks o objętości około 17 litrów, w których uzyskuje dolną częstotliwość graniczną wynoszącą około 45 Hz przy efektywności na poziomie 89 dB/1W/1m.

Głośnik wysokotonowy o symbolu DT 254 to konstrukcja niemieckiej firmy LPG. Jest to tekstylna kopułka o średnicy 25 mm. Głośnik posiada niski rezonans podstawowy i wyrównaną charakterystykę częstotliwościową. Można go aplikować już od częstotliwości 2000 Hz. W swoim przedziale cenowym konstrukcja ta cechuje się detalicznym, precyzyjnym dźwiękiem bez nadmiernej ostrości i zapiaszczenia charakterystycznego dla wielu tanich kopułek wysokotonowych.

Uzyskane efekty brzmieniowe przerosły oczekiwania wynikające ze skromnego budżetu tych konstrukcji. Powstały zestawy uniwersalne, nadające się do odtwarzania każdego rodzaju muzyki i dobrze współpracujące z większością wzmacniaczy. Ich moc i efektywność pozwalają na uzyskanie wystarczających poziomów dźwięku w pomieszczeniu o średniej wielkości (do 25 m2), choć oczywiście w kwestii makrodynamiki nie można oczekiwać oszałamiających efektów. Kevlarowe basy śmiało poczynają sobie w niskich rejestrach, imponując dynamiką transjentowych ataków. Średnica jest gładka, kulturalna, z wystarczającą ilością detali i naturalna barwą. Górne rejestry dobrze komponują się z resztą pasma i nigdy nie popadają w agresję. Kolumny grają w sposób pozwalający na długotrwały odsłuch bez znużenia, nawet przy wyższych poziomach dźwięku.

Te zestawy głośnikowe są dobrym przykładem, że droga do dobrego dźwięku nie musi prowadzić poprzez zakup najdroższych przetworników. Rozsądny wybór tańszych, ale solidnych przetworników oraz staranne dopracowanie całości konstrukcji mogą bowiem dać efekt znacznie przekraczający oczekiwania wynikające z poniesionych nakładów.

Podstawowe parametry zestawów:

- pasmo przenoszenia +/- 3 dB: 45 - 22000 Hz
- efektywność: 88 dB/1W/1m
- moc znamionowa: 80 W
- impedancja znamionowa: 8 ohm
- filtr: 12 dB/okt. (w obydwu gałęziach), częstotliwość podziału: 2000 Hz

dodatkowe informacje, odsłuch - TrimAudio